logo         

 

Vstupte do Klubu barevného šití!

 

 

ODESÍLÁNÍ ZÁSILEK

V případě, že Vám nebude zásilka doručena do 48 hodin po jejím odeslání, prosím, kontaktujte nás!

Množství látky skladem, které je uvedeno u každého vzoru, je pouze orientační. Skutečné dostupné množství se může mírně lišit.

Follow Me on Pinterest» Látkologie

Atlasová vazba Na rozdíl od klasické plátnové vazby 1:1 (známe ji ze školy - proplétání papírků) je atlasová vazba tkaná v poměru 3:1 - takže když "přeskočí" ty tři nitky - je pak ve výsledku látka hladká, lesklá jako třeba u saténu...

Batist Velmi měkká a jemná, průsvitná bavlněná látka, vhodná na letní šaty a halenky. Používá se také na dámské či dětské prádlo a na jemné kapesníky.

Bavlněný satén (cotton sateen) Pevná látka z bavlněných česaných přízí s hustou atlasovou vazbou a jemně lesklým efektem. Výborná na saka, lehčí pláště, sukně, kalhoty, kabelky a peněženky apod.

Cord, corduroy Anglický výraz pro manžestr.

Cotton lawn Americký výraz pro linon, velmi jemné a hladké bavlněné pláténko, částečně průsvitné, používané na lehké letní oděvy, spodní a noční prádlo a na povlečení.

Crimson Americký výraz pro karmínovou barvu.

Česaná bavlna Bavlněná vlákna, která byla před tkaním pročesána, aby došlo k odstranění krátkých vláken. Výsledkem je hladší a pevnější příze a kvalitní, odolná tkanina.

Damašek Lesklá, těžká látka tkaná žakárovou vazbou, podobná brokátu. Vzor je plochý, tkaný jako pozitiv/negativ, matná/lesklá. Používá se na ubrusy, povlečení a potahy, může být hedvádný, lněný, bavlněný či z umělého hedvábí.

Dyftýn Látka podobná flanelu, počesaná s vlasem jako flanel, avšak těžší (jakoby flanel v zimní úpravě).

Dyšes (duchesse) Těžký satén, už na pohled luxusní. Používá se na svatební šaty a večerní róby.

Echino Echino není látka, nýbrž firma uznávané japonské designérky Etsuko Furuya. Etsuko má svůj specifický styl a většinou tiskne na směs bavlny a lnu. www.echino.com

Etamín Bavlněná tkanina s plátnovou vazbou, průhledná, řídká, lehká, vzdušná, z velmi jemné příze. Bývá potištěná nebo se strojovou výšivkou, používá se na dámské letní šaty a společenské šaty.

Flauš Těžká, měkká tkanina s ležatým vlasem, který zakrývá keprovou nebo atlasovou vazbu. Používá se na dámské a pánské pláště. Název je odvozen z něm. Flausch - chomáč vlasů, charakterizujícího povrch tkaniny. Tento název se často chybně používá pro velur, tkaninu s krátkým sestřiženým vlasem.

Fleece Zateplovací textilie z mikrovlákna s nízkým vlasem, která dokáže transportovat pot a zároveň brání průniku větru.

Gabardén Jemná, velmi hustá tkanina se strmým žebrováním, vyráběná z česané příze. Používá se na kalhoty, pánské obleky, dámské šaty, kostýmy i pláště.

Indigo Nejstarší známé textilní barvivo - sytě modrá barva. Získávalo se nejprve v Indii z keře indigovníku, nyní se ošem vyrábí synteticky. V Čechách se indigo používá na oblíbenou techniku modrotisk, celosvětově je indigo známé jako barvivo, jímž se barví džíny (barva "bleu de Genes", odtud název "jeans", tedy džíny).

Obrázek barviva indigo převzat z Wikipedie.

Kanafas Středně těžké bavlněné plátno z hrubších nití, jemnější než kanvas. Typické pro kanafas je, že vzor (proužky či kostky) není tištěný, nýbrž vytkávaný. Kanafas je proto na rozdíl od potištěných pláten oboustranný.


Kanvas Těžké, tuhé bavlněné plátno z hrubých nití (plachtovina), používá se např. na pánské pláště či bundy ve vojenském stylu a také na malířská plátna.

Kawaii Japonský výraz znamenající roztomilý. Jedná se o dominantní soudobý trend v japonské kultuře - "kawaii" jsou nejen textilní vzory, ale také hračky, jídlo, vzhled, chování, zábava, a to nejen dětí, ale i dospělých.

Laminovaná bavlna (PUL) Laminovaná bavlna (PUL) je zcela nový materiál, který díky svým skvělým vlastnostem bere svět útokem. Jedná se o bavlněné plátno laminované vrstvou tenkou vrstvou polyuretanu, který na látce vytváří lesklý voděodolný povrch. Výsledný materiál je měkký a tenký, nepromokavý a nádherně lesklý. Uplatní se na pláště do deště, tašky, deštníky, kosmetické taštičky a další podobné projekty. Díky zdravotní nezávadnosti je vhodný i na výrobky pro nejmenší děti - neobsahuje žádné ftaláty ani BPA a je tedy možné využít jej na bryndáčky, zástěrky či např. přebalovací podložky.

Polyuretan se rozpuští až při teplotách kolem 200 °C a laminovanou bavlnu je tak možné žehlit. Žehlete po rubové straně (teplota žehličky by neměla překračovat přibližně 180 °C).

JAK PRACOVAT S LAMINOVANOU BAVLNOU? Čtěte zde (klik)

Lyocell Vlákno nové generace, přírodní, získané z bukové nebo dubové celulózy (tzn. z dřevní hmoty) ekologicky šetrným způsobem. Vlákno vyniká vysokou pevností, při jeho výrobě se díky speciální technologii z povrchu vlákna štěpí jemné fibrily, které zajišťují materiálům s využitím Lyocellu příjemný omak.

Díky svému původu mají výrobky s tímto vláknem vynikající vlastnosti zejména pro udržování optimální vlhkosti v lůžkovinách. To ocení nejen uživatelé trpící zvýšenou potivostí, ale i všichni ostatní a to vzhledem k celkovému velmi příznivému mikroklimatu lůžka.

Při použití Lyocellu jak pro výplňové, tak i povrchové materiály dochází k plynulému a dostatečně rychlému transportu vlhkosti až na povrch lůžkovin a jejímu následnému odpaření do okolního prostoru. Tím se v oblasti lůžka udržuje nízká vlhkost a pro dosažení příjemného pocitu tepla postačuje nižší hmotnost přikrývky. Současně jsou výrobky s použitým vláknem Lyocell charakteristické vysokou vzdušností, čímž se dále zvyšuje komfort spaní. (Tento text je převzatý, originál najdete zde.)

Lyocel patří mezi druhy viskózy a poprvé byl vyroben v roce 1986 ve Velké Británii. Lyocelové vlákno je velmi pevné, vysoce savé, téměř se nemačká a na těle vyvolává lehce chladivý pocit, proto je mimořádně vhodné na letní oděvy.

Magenta (čti madženta) V polygrafii a grafice výraz pro tmavě růžovou barvu, známou také jako fuchsiovou. Jedná se o jednu ze čtyř základních barev, z nichž se při tisku míchají všechny ostatní barvy (např. červená se míchá z magenty a žluté).

Mercerace Chemická úprava látky namáčením do merceračního roztoku louhu sodného. Bavlněné vlákno při namočení nabobtná a změní svou strukturu (zakulatí se), čímž dosáhneme vyššího lesku, pevnosti a měkkosti a stálosti barev po barvení. Látka pak působí jakoby “vyleštěná”, je pevnější, stálobarevná, měkká a nesráží se.

PUL (polyurethane laminate) PUL, tedy látka laminovaná polyuretanem je nový materiál, který díky svým skvělým vlastnostem bere svět útokem. Jedná se o polyestery (většinou úplety) či bavlnené látky laminované vrstvou tenkou vrstvou polyuretanu, který na látce vytváří lesklý voděodolný povrch. Výsledný materiál je měkký a tenký, nepromokavý a nádherně lesklý. Uplatní se na pláště do deště, tašky, deštníky, kosmetické taštičky a další podobné projekty. Díky zdravotní nezávadnosti je vhodný i na výrobky pro nejmenší děti (neobsahuje žádné ftaláty ani BPA a je tedy možné využít jej na bryndáčky, zástěrky či např. přebalovací podložky) či na výrobky, které přicházejí do styku s potravinami.

JAK PRACOVAT S LAMINOVANOU BAVLNOU? Čtěte zde (klik)

Paisley Vzor, původně tradiční blízko-východní až jihoasijský, který se odpradávna vytkával do látek. Když se v 19. století ve skotském městě Paisley obrovsky rozmohla výroba hedvábných kašmírových šálů s tímto vzorem, postupně se pro něj se vžil název paisley.


Rayon (rayon challis) Anglický výraz pro viskózu čili umělé hedvábí, tedy přírodní vlákno vyráběné z dřevní celulózy, velmi podobné bavlně.

Renforcé Téměř veškeré látky v našem sortimentu jsou vyrobeny z bavlny zvané renforcé (z francouzského výrazu "zesílený"), tedy nahusto tkaného bavlněného plátna střední hmotnosti.

Robin Egg Americký výraz pro drozda stěhovavého je American Robin. Drozd klade vejce, která mají zvláštní modrou barvu - odtud plyne pojmenování barvy "drozdí vejce," tedy "robin egg."

Taupe Šedobéžová barva, barva země (hlíny).

Taupe

Tvil (twill) Hustá a pevná látka tkaná v trojvazné keprové vazbě s typickým diagonálním žebrováním (stejně jako např. džínovina), kterou získává mírně lesklý povrch. Používá se na kalhoty, sukně, saka a pláště.

Viskóza Dřív byla známa jako umělé hedvábí. Jedná se o vlákno vyráběné z celulózy, velmi podobné bavlně. Přestože se ovšem jedná o vlákno „vyráběné,“ nejedná se o vlákno „syntetické,“ tedy z ropných derivátů. Viskóza je v podstatě přírodní tkanina. Nevýhodou je vysoká mačkavost, proto se viskóza často mísí s jinými vlákny.

Voál (voile) Lehoučká a průsvitná, nejčastěji bavlněná látka v plátnové vazbě. Používá se na letní šaty a halenky, případně na závěsy. Často bývá potištěný.

 

... PRŮBĚŽNĚ DOPLŇOVÁNO ...